shakhinaa1 shakhinaa1
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 5 pounds of chicken from Key food for $19.95. You can also buy 4 pounds of chicken from TraderJoes’s for $18.00. Which one is the better deal?

Respuesta :

JonasMayhugh JonasMayhugh
  • 11-12-2020

Answer:

key food has the better deal

Step-by-step explanation:

19.95/5 = 3.99 per pound and 18/5 = 4.50 per pound

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of the expression 3/3^-2 ? A.27 B.18 C.1/2 D.1/3
Which of the following is an example of a solution? A.fog B.soda water C.milk D.mud
The average of two numbers is 25 and their difference is 8. What are the numbers?
chef alonso wants each serving of the dish to include 1/2 pound of chicken. how many 1/2 pound servongs does this recipe make?
The primary goal of the United Nations after its creation in 1945 was to __________. A. prevent another rise of Nazi Germany B. ensure the supremacy of the Unit
What is a bodegon what is its significance?
if you measure 5/6 meter how many twelfths have you measured
Which words in the sentence are the infinitive? Paul completed many of the repairs and had only a few tasks left to finish. A. to finish B. and had only C.
One result of the water table reaching the surface is a lake true or false
how to convert 4567 grams to kilograms