s1746569 s1746569
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

I GIVE BRAINLILSET
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

I GIVE BRAINLILSET class=

Respuesta :

myeliz048
myeliz048 myeliz048
  • 11-12-2020

Answer:

(C) $1.5

Step-by-step explanation:

Profit Percent * Cost Price = Profit

20% * $1.25 =

20/100 = .2 * $1.25 =

$.25

Selling Price = Profit + Cost Price

$.25 + $1.25 = $1.5

Answer Link

Otras preguntas

A punch recipe requires 4/5 of a cup of pineapple juice for every 2 1/2 cups of soda. What is the unit rate of soda to pineapple juice in the punch?
When would the new bonds be paid back?a. in five to ten years b. immediatelyc. in fifteen to twenty yearsd. in two years
3x^2-60x=-315 solve for roots using the quadratic formula.
How to solve Increase $24 by a half of $36
What are the common multiples of 4&8
what is a political unit of different people or formerly independent state under the control of one ruler
to protect themselves, What compound can plants produce? A. salicylic B. acetic acid C. water D. carbon dioxide
Having used an illicit substance during the past month is defined a
What do we call our system of numeration
You eat five slices of bread. Your friend eats two slices fewer than you eat. Write an expression that describes the number of slices your friend eats