savanagray
savanagray savanagray
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Doug spent $1.05 on 0.6 pounds of apples.

a.) How much would 3 pounds of apples cost?​

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 11-12-2020
1.05/0.6 = $1.75 per pound
1.75 * 3 = $5.25 for 3 pounds of apple
Answer Link

Otras preguntas

Who were the Nazis ?
The neolithic revolution is most closely associated with....
What is the lateral area of the rectangular prism with a base length of 17 m, a base width of 7 m, and a height of 5 m?
other name for blood
The chickens on a certain farm consumed 600 pounds of feed in half a year. During that time the total number of eggs laid was 5,000. If the feed cost $1.25 per
A 4.5 newton object is placed in a tank of water. If the water exerts a force of 4.0 newtons on the object, will the object sink or float?
(X+12) 2 ÷ x2-144 ×-12. 12×-144
Which of the following rivers is the world's busiest waterway ?
FACTORIZE. 9x2y-24xy2-16y3 solve it
(X+12) 2 ÷ x2-144 ×-12. 12×-144