ceeceerivera ceeceerivera
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Each for costs $5, and each knife costs $4. If you want to spend exactly $20, write an equation

Respuesta :

bobbaka9
bobbaka9 bobbaka9
  • 11-12-2020

Answer:

5x + 4y = 20

Step-by-step explanation:

x = number of forks

y = number of knives

Coefficient represents price of each

Answer Link

Otras preguntas

What were the parts of the Connecticut Compromise? The President could veto laws. Slaves would count as part of the population. Congress would have two houses t
How does grain used for meat production and biofuel contribute to food insecurity?
63.7 x 10 94.6 x 10^3 0.365 x 10^4 Please, Its due soon! WILL GIVE BRAINLIEST IF CORRECT
What is the best definition of a literary analysis essay? A. An essay that uses a combination of literary and analytic methods to describe its topic B. An essay
What is 78.74 rounded to the nearest tenth
Look at the photo pick A B C D either one explanation not needed thank you! <3 [12]
What is the purpose of government? What should the government never do ?
plzzzz answer i will mark brainliest plzz aswer fast!!! Write an application to the headmaster / headmistress of your school, requesting him / her to issue you
a+4/3=-12 What does a=
The equation S=50+45w represents the savings, S, after w weeks working and depositing money into a savings account at the bank. Determine whether there is a pro