asiyahsparkle asiyahsparkle
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three oranges cost $2.00. Anna has $16.00. How many oranges could she buy for $16.00?

Respuesta :

mayie07
mayie07 mayie07
  • 11-12-2020
16/2 = 8 (she could buy 8 sets of 3 oranges)

8 * 3 = 24 ( in total)
Answer Link

Otras preguntas

Which idea in the English Bill of Rights was most likely influenced by the Magna Carta? guaranteeing the right to choose leaders guaranteeing the right to a fai
Read the following sentence from the section 1 Leared As A Child To Live Under Racial Segregation." Once out of prison, Davis resumed the fight, especially work
Describe three ways in which transportation and communication systems strengthened the nation's economy.
Help me please with this
Put it in present tense conocer-yo
1 ÷ 20 answer please help ​
If PQRS is a parallelogram, find the values of X and Y Please help!!
6(a-5)=105 solve for A
-x/2 + 3/2 < 5/2 Solve the inequality. Show your work
what is the value of x in the diagram below?​