powergamez35
powergamez35 powergamez35
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please show work
26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 03-12-2020
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Answer Link

Otras preguntas

Leadership is sometimes irrelevant. a. True b. False
What is to accuse a public official of a crime while he is still in office?
How did the federalist party come to an end?
which pair of words from welcome to the rise of nights has a similar denotation but different connotations?
The rocket coaster has 15 cars, some that hold 4 people and some that hold 6 people. there is room for 72 people altogether. how many 4 passenger cars are there
The healthcare professional is qualified and capable of performing a task. which professional characteristic is described?
Write an equation for the translation of y = |x|. 6 units down y – 6 = |x| y = |x| + 6 y = |x| – 6 y = |–6x| description
Copy Cat Copies charges 18 cents for the first copy and 12 cents for each additional copy. What is the greatest number of copies you can get for $3.00?
What is to accuse a public official of a crime while he is still in office?
Which of the following is not part of the structure of a nucleotide? A. Amino acid B. Phosphate group C. Sugar D. Nitrogen base