Thuhuyen4111
Thuhuyen4111 Thuhuyen4111
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Help me plzzzz!!!!!

Help me plzzzz class=

Respuesta :

ursodumbsmh
ursodumbsmh ursodumbsmh
  • 03-12-2020
Store A is cheaper than B
The way to solve is pretty simple for B.
You have to divide the cost by the number of tubes.
So in this case:
9/3=3
15/5=3
21/7=3
See the pattern?
So the cost per lip gloss is $3.
Now for Store A:
Just divide 5.50/2
The answer is 2.75
Compare both numbers


2.75<3.00
So, store A is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

this is a simple question, what is 1/2/3 { 1divided by 2 divided by 3]
A centrifuge's angular velocity is initially at 159.0 radians/second to test the stability of a high speed drill component. It then increases its angular veloci
a 12- inch ruler is duvided into 3 parts. the large part is 3 times longer than the small. the meddium part is times longer than then small, the medium part is
Find the measure of one exterior angle in each polygon.
Help me please, someone​
Functional illiteracy is the inability to read, write, or understand information at what grade level? A. First B. Sixth C. Tenth D. Twelfth
A swimming pool can be emptied in 6 hours using a 10-horsepower pump along with a 6-horsepower pump. The 6-horsepower pump requires 5 hours more than the 10-hor
An angle measures 125.6° less than the measure of its supplementary angle. What is the measure of each angle?
*DIFFICULT QUESTION, PLEASE ANSWER ASAP * *MAKE SURE YOU PROVIDE DETAILS* Without knowing their diameters, which sporting ball has the smaller surface area--a g
2 Diseases of a cassava