petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

Mark decides to only pay the minimum payment each month of $15 for his credit card. He continues to charge purchases to the credit card at a monthly average of
what in boston led all colonies except georgia
Explain how you would separate a beaker of salt water and sand into salt , sand , and water?
The cortex of the long bone's diaphysis is made of _________.
Which graph correctlyrepresents f(x)= |x|-4
What is the relationship between the giant Rafflesia flower which smells like rotten meat and carrion flies
Who had the great first temple built in Jerusalem
Someone please help me will give BRAILIEST!!!!!!
When an interviewer asks you a challenging question about a weakness, what is the best way to respond? to be completely honest with the interviewer, talk about
at a hardware store, 5 gallons of paint and 5 paintbrushes cost $120, while 2 gallons of paint and 6 paintbrushes cost $64. Find the cost of 1 paintbrush