Wwwjeijdn Wwwjeijdn
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?

Respuesta :

kifanok821 kifanok821
  • 03-12-2020

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

Blueberries are 4 dollars a pound you have 1 dollar

you can by 1/4 of a pound

Answer Link
dholmes75 dholmes75
  • 03-12-2020

Answer:

You can get 4 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

12. Adam drew two same size rectangles and divided them into the same number of equal parts. He shaded of one rectangle and of the other rectangle. What is the
it takes tiffany 0.25 hours to get to school in the mornings she lives 4.5miles away
3. Twelve waves pass a dock in 3.60 If the waves are traveling at 19.5 m/s , what is the wavelength of the waves?
Are the world's religions mostly similar or mostly different
after 3 new students joined, the class had 26 students. which equations can be used to find n, the number of students in class before the 3 new students joined?
What does the information on this map suggest regarding ethnic groups in the southern Balkans?​
5. What word does Mercutio use to describe Romeo's love? O A. Blind O B. HappyO C. Rare O D. Good​
i need facts about john adams
What evidence from the text let's the reader know the author feels the old ones lives were meaningful and important and they understand great mysteries
Can all illnesses be treated the same? Explain your answer.