danielle5212 danielle5212
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Alexa bought 25 pounds of turkey for $26.25. What is the cost per
pound?

Respuesta :

harrinol harrinol
  • 03-12-2020

Answer:

$1.05 Per Pound

Step-by-step explanation:

Answer Link
tiiara
tiiara tiiara
  • 03-12-2020

Answer: $1.05/pound

Step-by-step explanation:

$26.25 / 25 = $1.05

Answer Link

Otras preguntas

The Stono Rebellion was a major, violent rebels revolt in South Carolina. In the end, most of the In response to fears ignited by the rebellion, the colonial as
What did you learn about seasonal shopping and sales that is relevant to your personal shopping?
can you guys please help me please I need to find the I=increase D=decrease please help and fast​
Evaluate. Write your answer in fraction simple form. (1/9)^2
A vehicle accelerates to 22.60 m/s after being stopped at a red light. The vehicle travels 29.46 m while accelerating from the intersection. How fast was its ac
Exercice 4 3 Soit A et B les événements tels que p(A) = 3/5 et p(A n B) = 7/15 1. Calculer PA (B) 2. Décrire la situation par un arbre de probabilités 3. On su
what is the meaning of force​
According to one study, the mass of the entire human population is approximately 290,000,000,000,000 grams. Assuming that 1 ear of corn weighs approximately 130
Triangle XYZ will be rotated 180 degrees about the origin. What will be the coordinates of X? O (3,3) O (-3,3) O (3-3) O (-3,-3)
What are plastids? Where are they found? Name their types.​