PunBob
PunBob PunBob
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Monday: 10 apples and 5 bananas
cost £4.20
Friday: 8 apples and 10 bananas
cost £5.40
Find the cost of each.

Respuesta :

DumDin DumDin
  • 03-12-2020

Answer:

An apple costs £0.25

A banana costs £0.34

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

2. What two road-building innovations did Americans use in the late 1700s and early 1800s?
It takes 8 minutes for sue to make 2 laps around the go-kart track. how many laps can sue complete in 24 minutes
Ms. Pierce bought a camera that cost $450. In addition, she had to pay 4% sales tax. How much did Ms. Pierce pay for the camera?
When one leg of a right triangle has a measure of 3 units, and the other leg has a measure of 5 units, what is the length of the hypotenuse?
If a house is 36 inches how many yards are there
Plant growers sometimes sterilize their potting soil by heating it to high temperatures to kill pathogens that might be in the soil. How might heat sterilizatio
An object with a mass of 50 kilograms is supported at a height of 3 meters above the ground. What's the potential energy of the object with respect to the groun
Write an equation to represent the measure of the angles
I really need help I am feeling lazy right now
what is an antonym of point of view