jbkjbdjbdbjdodnaonan
jbkjbdjbdbjdodnaonan jbkjbdjbdbjdodnaonan
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $6 to buy 3 bags of chips. How much do 24 bags of chips cost?

Respuesta :

marietheresenasah
marietheresenasah marietheresenasah
  • 03-12-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

24/3 = 8

8 x 6 = $48

Answer Link
avilanoemi13
avilanoemi13 avilanoemi13
  • 03-12-2020

Answer:

48

Step-by-step explanation:

because butterfly method 6 time 24 =144 and didved 144 by 3 which gives you 48

Answer Link

Otras preguntas

Rewrite the equation below in standard form.
What is the independent clause in the following sentence? Since Jackie can hit a home run, she is the fourth batter. A. Since Jackie can hit a home run, B. the
sketch the three geometric shapes into which most american style arrangements are grouped
can someone please help, my son is a little confused and so am i
Which sentences contain Ronald Reagan's main argument in this excerpt from his 1964 speech "A Time for Choosing"? can be more than one answer A. [As for the pe
What was control of the Caribbean Sea important to Spain?
which of the following statements is true of Mycenaean civilization but not of minoan civilization? It achieves prosperity It controlled the island of Crete It
Please help. ax+by=c Solve for Y
what type of bias is the author displaying in the passage ?
How do you solve for y in this equation 6x 2y=2?