627644
627644 627644
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells grape jelly in 16-ounces jars for $ 4.68. How much is the jelly per ounce?

Respuesta :

tanyaghensley
tanyaghensley tanyaghensley
  • 02-12-2020

Answer:

.29 per ounce

Step-by-step explanation:

divided the cost by the amount

4.68/16

Answer Link
kairabaarsch
kairabaarsch kairabaarsch
  • 02-12-2020

Answer:

$0.29 per ounce of jelly

Step-by-step explanation:

Because you have to divide $4.68 by 16.

Which is $0.2925.

And to round $0.2925 you have to keep it the same and not round up because 2 is not big enough to round this number.

So the answer is $0.29.

Answer Link

Otras preguntas

How do I do 10 sentences in past tense about public transportation
What is a responsible estimate of -3 4/5+(-5.25)and the actual value?
what is half of 128 explain
What do two unlike objects have in common?
what are some qualities common to endangered species?
What is the solution to this system of linear equations? y − x = 6 y + x = −10 A).(−2, −8) B).(−8, −2) C).(6, −10) D).(−10, 6)
which of the following statements about median is not true
Clothes of Ancient Egyptians
Subject verb rules, exceptions to?
name two places you would find epithelial tissue.