chanelrivera112 chanelrivera112
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $224.75 for 15.5 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

rachaelanngilmore27 rachaelanngilmore27
  • 02-12-2020
$224.75 divided by 15.5 = 14.5 i used a calculator
Answer Link
rafh2435
rafh2435 rafh2435
  • 02-12-2020

Answer:$14.50

Step-by-step explanation:

Divide 224.75 by 15.5 and you will get the cost for per week.

Answer Link

Otras preguntas

A pet shop has 96 pounds of dog food. It packages the food in 48-ounce bags. How many bags will the pet shop need to package all the dog food?
Help with science plz! Giving brainlist :D
i need help solving this
According to the Constitution, the power of the federal government to control immigration is what type of power the seizure the legal property of arrested crim
Spanish help please?? No hay nadie en el baño. El baño está ocupado. True False Question 6(Multiple Choice Worth 2 points) Which of the following tells what you
where is ed tom from
Which French Enlightenment thinker wrote, "Man is born free, and everywhere he is in chains"? A. Denis Diderot B. Jean-Jacques Rousseau C. Montesquieu D. Volta
Combine the words below to make compound words. 1. sand under stand play made home fall paper out water mate field
Figurative language
what was the central reason why the world population doubled between 1650 and 1850