cantgetright cantgetright
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store ,8 oranges cost $4 what is the cost for 9 oranges ?

Respuesta :

Alyssa112108 Alyssa112108
  • 02-12-2020
I think it would cost 4.50
Answer Link
BigusBrainus
BigusBrainus BigusBrainus
  • 02-12-2020

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

First step is to find the price per orange. You can do this by dividing total cost by oranges bought. See below.

[tex]4 \div 8 \\ = .50[/tex]

Now to find the amount of 9 oranges, you'd multiply price per orange by the specified amount needed (so 9)

[tex]9 \times .50 \\ = 4.50[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

A test subject is randomly selected for a pregnancy test. What is the probability of getting a subject who is not pregnant, given that the test result is positi
Which number line shows the solution set to this inequality?​
Integrate:– [tex]\Huge{{\large{∫} \frac{dx}{ \sqrt{x \sqrt{x} - x {}^{2} } }}}[/tex]​
Which biome is characterized by having the highest annual precipitation rate? Question 4 options: desert grassland tundra tropical rain forest
Evaluate the expression 6x^2y for x=7 and y =6
what are the genotype for each person ?
Which word can describe a person's gender identity? A. Androgynous B. Asexual C. Female • D. Intersexual
The purpose of the Berlin Wall was to separate East and West German for the purpose of allowing a Communist government to control East Germany while a capitalis
Mandy the elephant weighs 7,390 lbs her baby luna weighs 1492 how many more pounds does mandy weigh than luna
Help me quickly plz