rorostar10p8wi2c
rorostar10p8wi2c rorostar10p8wi2c
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me with this question.

Please help me with this question class=

Respuesta :

tilarelizabeth tilarelizabeth
  • 02-12-2020
Brand A: $.319 so $.3
Brand B: $.28 so $.3
Answer Link
neckbone2004 neckbone2004
  • 02-12-2020

Answer:

Brand A price per diaper: 0.3

Brand B price per diaper: 0.3

Brand B is the better buy.

This can be found by taking the price of each brand and dividing it by the amount of diapers in each pack.

ex:

$11.49 / 36 = $0.32 (then round to nearest tenth)

Answer Link

Otras preguntas

Please I really need this fast Find the values of a and b in the kite below.
de que numero es 7 el 10%
Graph the inequality: a) 4x>18 b) x-8>_24
Un apartaestudio de forma cuadrada mide 2x+3y de lado como se muestra en la figura 2.24 Cual es el área total del apartaestudio?
We know that there are English levels: A1 A2 B1 B2 C1 C2 So, which level of people would take ELD class for high school?
The sum of two numbers times a third number is equal to the sum of each addend times the third number
Un apartaestudio de forma cuadrada mide 2x+3y de lado como se muestra en la figura 2.24 Cual es el área total del apartaestudio?
Fred and Gina are playing tennis. The first player to win 2 sets wins their match. Fred has a 3/5 chance to win each set while Gina has a 2/5 chance. What is th
What is the velocity in meters per second of a runner who runs exactly 110 m towards the beach in 72 seconds
All things can be classified as living, non-living or dead. True or False. Please explain