abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Which represents the solution set of the inequality 5x-9<21
Heather buys a TV for $2,100, a game system for $400, and a game for $50. If sales tax is 8% what will she pay in tax?
How do you right coordinates? ​
What is the 15 amendment ?
if u are filipino can u answer this and if u are not filipino scroll down thanks (: So how do u define yourself as a filipino or maybe how do u relate to filip
Auxiliary aids and services must be provided to individuals with disabilities, such as those suffering from vision or hearing impairments, free of charge, and i
9. 8x3y2 – 7x2y + 8x + 4- 6x3y2 + 2x²y + 4x²y – 3x + 5 10. 3r3+ + 5rt? – 6rt + 5+ 4rt - 3+ 6rt? 11. 8x* - 7x3 + 4x4 + 2y3 – 7xy + 3y3 + 12xy 12. 3a3b + 4a²b2 –
A plane is a _____ figure
A company leases trucks and properly classifies the leases as finance leases. The leases have a 10-year term, and the lease calculations were done three years a
need help asap!!!! plsss i have 5min