rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

When did christopher columbus happen
HELP PLZ IM GIVING 25 BRAIN:EIST PLZZZ
Given the pay rate, hours worked, tax deductions, and social security deduction, determine the gross earnings, group health insurance (assuming 15% of gross ear
Parallel lines x and w are cut by transversals z and y and form 4 angles at each intersection. Where line x intersects with line z, labeled clockwise, from the
Please help me with this :(
what is one of the distinguishing characteristics that sets terrorist financing apart from money laundering and makes it difficult to detect?
It is estimated that each guest at a party will eat 9/10 pounds of chocolates. How many guest can be served with 27 pounds of chocolate?
Read the excerpt from Narrative of the Life of Frederick Douglass. Identify the tone in the following sentence. "How I escaped death, I do not know. There I was
Plsss help besties!!! if u do answer thxs luv u!!! Which two themes are found in the following passage? Ever since she was a little girl, Tina was afraid of liz
Please complete the following exercise using a/an/the/0 (no article) in the underlined spaces where appropriate. Change capital letters to lower case letters at