doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Please simplify this equation and find what y is
A trough at the end of a gutter spout is meant to direct water away from the house. The homeowner makes the trough from a rectangular piece of of aluminum that
A sports car traveled a distance of 312 miles in 6 hours. Traveling at the same speed, what distance would this sports car travel in 8 hours? (5 points) a 234
environmental benefits such as clean air to breathe, clean water to drink, and fertile soil in which to grow crops, are known as _______________________________
Find the value of x. Round to the nearest tenth. 35 12 x
Read the excerpt from The Republic by Plato. And our State must once more enlarge; and this time the enlargement will be nothing short of a whole army, which wi
Find an equation for the perpendicular bisector of the line segment whose endpoints are ( 7 , 3 ) (7,3) and ( āˆ’ 5 , 9 ) (āˆ’5,9).
What best describes the social structure of the Indus Valley Civilizations? O The poor were the leaders O Patriarchal O The rich were at the top O Egalitarian Q
Why is Uk's weather not Antarctica's​
the set of counting numbers including 4 and bigger.