acharyanarayan2035
acharyanarayan2035 acharyanarayan2035
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A stationer sold 1 dozen of pen at the rate of Rs.25 each and gained Rs.120 altogether.how much was the cost price of the pens​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2020

Answer:

Rs.15

Step-by-step explanation:

The stationer sold 1 dozen of pens, meaning he sold 12 pens.

He gained Rs.120, meaning he gained Rs.(120/12) = Rs.10 for each pen.

Hence, the cost price was Rs.(25 - 10)

= Rs.15

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Bryophytes must live in moist areas because they lack vascular tissue. For what other reason do they need to live in moist areas?
someone please help with my homework idk what to do
which digit in the number 514.196 is in the tenths location
How is the Internet regulated?
Which of the following nations from Table 1.2 (p. 36) has the lowest inequality index value between men and women? China Japan Russia United States
Who was the first person to discover wormholes?
Need help have 35 minutes to turn it in please help !!!!!!!!!!!!
Can someone explain how the answer to #14 is 7/8 in;0.875 in.
What reference would you locate Athens, Greece
someone please help with my homework idk what to do