aniVin7ache8
aniVin7ache8 aniVin7ache8
  • 12-10-2016
  • Mathematics
contestada

6 sweets cost 24p all together how much do 5 sweets cost

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 12-10-2016

Cost of 6 sweets = 24p

so, cost of 1 sweet = 24p/6 = 4p

Now, cost of 5 sweets will be =4p*5 = 20p

Answer Link

Otras preguntas

which statement about the Presidential elections of 1928 and 1932 I'd supported by the maps above? A,B,C,D
Which statement about subatomic particles is NOT true? a. Protons and neutrons have almost the same mass. b. Protons and electrons have opposite charges. c.
What of the following describes dramatic irony?
3) What structural problem prevents adenine from pairing with guanine? (1 point) The bases are both short. They lack phosphate groups. They lack the deoxyribos
All of the following are conditions that organisms in a tidepool must withstand except A constant tidal changes B temperature changes C constant sali
Given that S is the centroid of triangle MNO, find SQ.
Is mangle a girl or a boy?
which of the following best describes the algebraic expression 5(x+2)-3?
What did the Northwest Ordinance of 1787 prohibited in land north of the Ohio River? A. hunting B. voting C. slavery D. child labor
Cowboys borrowed their dress, skill sets, and tools from which of the following cultures? A)Anglo and Hispanic cultures B)Asian cultures C)Scandinavian cult