rt1ikaysimmt
rt1ikaysimmt rt1ikaysimmt
  • 11-10-2016
  • Mathematics
contestada

Two points of cheese cost 8.40. show the cost of 1,2,3,4 pounds of cheese. is there a direct variation? explain

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 11-10-2016
directe means as x goes up, y goes up, as x goes down, y goes down

this means

if it is direct, then the more cheese you buy, the more it costs
1lb=4.20
2lb=8.40
3lb=12.60
4lb=16.80

direcct, yes 
Answer Link

Otras preguntas

A brick is dropped from rest from a height of 4.9 m. how long does it take the brick to reach the ground?
How is the sentence “12 less than x is four” written as an equation? 12 - 4 - x = 0 x = 12 - 4 x - 4 = 12 x - 12 = 4
Solve both f(g(x)) and g(f(x)) if f(x)= 1/x+5 and g(x)=2/x-5 Please help me I am struggling with this and it would be greatly appreciated.
Write the number name for 45,391
A box contains some buttons. 1/4 of them are black, 1/8 of them are red, and the rest are white. There are 932 more white buttons than red. How many buttons are
Solve for x in the equation x2-12x+59=0.
correct the mistake in the sentence . The sunlight goes through the rain drops
which of the following statements is generally true of the framers of the Constitution
You are hiking on a trail that leads to the top of a mountain. At 1 P.M. You reach an elevation of 4400 feet. At 4 P.M. You reach an elevation of 5600 feet. Wha
Most governors when presented with a few lines in an appropriation bill that they dislike, are allowed to take which unique action that a president cannot