carolynmiracle
carolynmiracle carolynmiracle
  • 14-11-2020
  • Mathematics
contestada

Joseph drove from Kentucky to Louisiana. It took 35 gallons of gas for him to get there. Gas costs $2.09 per gallon. How much money did Joseph spend on gas?

Respuesta :

tabasum41
tabasum41 tabasum41
  • 14-11-2020
$ 73.15
35 gallons x $2.09 per gallon = $73.15 for 35 gallons
Answer Link

Otras preguntas

How did the food supply affect the development of early civilizations?
Why corporal punishment should not be allowed in the classroom or in school?
Along roadsides in ditches and ponds, you would most likely find _____.
Which philosophy inspired many scientists to try to find solutions to illnesses that had been plaguing society for centuries? A. humanism B. nationalism C.
the magna carta, the petition of right, and the English Bill of rights were created to
Who commanded the Nazi army in North Africa during the Battle of El Alamein?
Which is level of organization includes the most interactions?
I have to write an essay about breaking barriers. To be honest I've never felt like I've had any barriers. There was never any bullying, depression, parent prob
What is the density of CO gas if 0.196 g occupies a volume of 100 ml?
American reaction to Soviet Union putting first man in space