sofiarazo031
sofiarazo031 sofiarazo031
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

Part 1) Which rate is NOT a unit rate? (Circle)
a) 1/4 inch/1 year
b) $5/3 pounds
c) $13.50/1 hour
d) 15 drops/1 liter

Respuesta :

cmj5
cmj5 cmj5
  • 13-11-2020

The answer is

B ($5/3 pounds)

Answer Link
MikaylaRV
MikaylaRV MikaylaRV
  • 13-11-2020

Answer:

it is B

Step-by-step explanation:

it is B $5/3 pounds

Answer Link

Otras preguntas

One bag of flour is sold for $1.00 to a bakery, which uses the flour to bake bread that is sold for $3.00 to consumers. A second bag of flour is sold for $1 to
Amy is listening to music on yt she's using? A)software & hardware B)software C)hardware
When delivering a presentation, what's one way speakers can build credibility with the audience? A. By appealing to the audience's emotions B. By including a cl
Do anybody know this answer because I need help
Any kind of wave spreads out after passing through a small enough gap in a barrier. This phenomenon is known as _________.
Which social class farmers belong and what were their lives like
[tex] \frac{1}{2}(2 - 6x) - 4(x + \frac{3}{2}) = - (x - 3) + 4 [/tex]​
ASAP Enter the simplified form of the complex fraction in the box. Assume no denominator equals zero. 3/x + 1/4 / 1 + 3/x
Regular physical activity not only helps improve overall health and fitness, but it can also reduce the risk of developing certain chronic health conditions and
Select the correct answer. Why do designers use draping to make the first pattern of a design? A. Draping is an inexpensive and easy method of patternmaking. B.