giselleherrera98
giselleherrera98 giselleherrera98
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

20 Fuji apples cost $12. How many Fuji apples can you buy for $3?

Respuesta :

boblepop8
boblepop8 boblepop8
  • 13-11-2020

Answer:

5 apples

Step-by-step explanation:

First, we must find the cost of one apple

12/20 = the cost of one apple

= $0.60

Then, we divide 3 by the price of one apple

3/0.6 = amount of apple we can buy

= 5

Answer Link

Otras preguntas

physical form in which a substance can exist
How can archaeologists continue to study ancient remains without infringing on the rights of Native Americans?
How to solve. -3(4r-8)= -36
american colonists were unlike people in most colonies and nations because of what reason?
The area of a rectangle is 24,396 square centimeters. if the width is 38 centimeters, what is the length. explain please I don't get it
describe all the numbera that when rounded to the nearest thousand are 645,000
the baby elephant weighs 435 pounds. what is its weight rounded to the nearest hundred pounds?
what is equivalent to 0.4 and 1.4 some one plese help
A sports agent made one million dollars by charging a 12.5% commission to negotiate a long-term contract for a professional athlete. Find the amount of the cont
if RG=7x+3, GQ=3x+13, and RQ=56, then find the value for x, RQ, and GQ.