unicorn11908
unicorn11908 unicorn11908
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

What is the cost of 2 bags of sugar if 3 bags cost $5.25 and the unit price for each bag is the same.

Respuesta :

neleki neleki
  • 13-11-2020

Answer:

$3.50

Step-by-step explanation:

5.25/3 = 1.75

1.75 x 2 = 3.5

Answer Link

Otras preguntas

The sum of first 6 terms of an ap is 42. the ratio of its 11th term to its 33th term is 1: 3. calculate the first term of an ap. 9=2
One of the acute angles of a right triangle is 36 degrees. Find the other acute angle.
Do the numbers 2.7,3.6,and 4.5 form a pythagorean triple?
Rewards and Punishment examples
2 Precizează genul, numărul, cazul, articolul, prepoziția care le pre evidenţiate cu verde.​
Do the numbers 2.7,3.6,and 4.5 form a pythagorean triple?
What is a 'call to action' in regards to persuasive speaking?
Please help!!!! I need to finish this tek before Tuesday comes. Can anyone help me with this and explain?
Find the distance between the points (6,8) and (10,5). Write your answer as a whole number or a fully simplified radical expression. Do not round.
You borrow $12 from a friend and pay back $8. To help you understand your finances, evaluate the following expression: -12+8