aestasiak aestasiak
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

Two pounds of grapes costs $6 as shown in the table. At this rate, how much does 1 pound of grapes cost?

Respuesta :

Avacadoamami
Avacadoamami Avacadoamami
  • 16-11-2020

Answer:

1 pound of grapes cost 3$

Step-by-step explanation:

If 2 pounds of grape cost 6$ then 1 pound of grape cost 3$ Since 1 is half of 2 and 3 is half of 6

Answer Link

Otras preguntas

How do you figure out permutations?
In which substance does chlorine have an oxidation number of +1? (1) Cl2 (3) HClO(2) HCl (4) HClO2
Which metal is more active than H2? (1) Ag (3) Cu (2) Au (4) Pb
write 5 7/8 as an improper fraction
Here is another for fun question. MUST SHOW ALL WORKINGS So, What is the biggest 4 digit whole number that meets the three requirements 1. the digits are differ
1. During World War I, the increase in home gardens was an example of which of the following? A. campaigns to overcome shortages caused by ships being sunk B. c
Given the balanced equation representing a reaction: CH3CH2CH3 + Br2==> CH3CH2CH2Br + HBr This organic reaction is best classified as (1) an addition reactio
Here is another for fun question. MUST SHOW ALL WORKINGS So, What is the biggest 4 digit whole number that meets the three requirements 1. the digits are differ
Adam Smith used the “invisible hand” as a metaphor for the forces that balance a free market. What might be a good metaphor for the forces at work in a command
Which hydrocarbon is saturated? (1) propene (3) butene(2) ethyne (4) heptane