gxhxhxxbxh gxhxhxxbxh
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

Patrick paid $12 for
25 pounds of candy.
How much did each
pound of candy cost?

Respuesta :

220113680 220113680
  • 12-11-2020
$12/25 pounds

12/25= $0.48

$0.48/pound is your answer
Answer Link
lucindah
lucindah lucindah
  • 12-11-2020

Answer:

48 cents each pound

Step-by-step explanation:

Divide $12 by 25 pounds.

12÷25=0.48

Answer Link

Otras preguntas

How do you write 7,330,968 in expanded form
transform the formula for the area of a triangle to solve for the height, h
accurate estimation of 75-33
4 times what number equals 204
What happens when a solid object with a lower density is placed in a liquid with a greater density?
A stadium can hold 20,000 people when it is full. The table below shows the number of people that attended concerts at the stadium over a 3-day period. Day Nu
What does U = Please help
How does thermal energy heat a house? What devices and systems are involved?
sedimentation as a method of water purification results in what
What number divided by 8 equals 7