apratts2020
apratts2020 apratts2020
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $18.00? Complete the explanation. * Please help :(*

Respuesta :

AnAnimeGirl
AnAnimeGirl AnAnimeGirl
  • 12-11-2020

Answer:

19

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Match the fractions on the left with their simplified versions on the right. Some options on the right will be used more than once. 12/16 2/3 2
can someone please help me with this ​
Simplify the expression.
what is the Solution for Terrorism attacks?​
Find an equation in slope intercept form for the line through point P(-3, 2) and perpendicular to the linecontaining the two points (2, 3) and (1, -2).​
10 The table shows the cost of blueberries at a local farmer's market. What is the unit price for one ounce of blueberries? Ounces Cost $1.80 $3.60 $5.40 1 12 1
If 3a=11b and b= 2c, find the ratio of a:b, a:b:c
for the funcations f(x) =2x-6 and g(x) =5x+1 which composition produces the greatest output
Find an equation in slope intercept form for the line through point P(-3, 2) and perpendicular to the linecontaining the two points (2, 3) and (1, -2).​
simply 7(x-2) -4x +9