trinityjames24
trinityjames24 trinityjames24
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

An 8-foot piece of twine costs $5.76. What is the price per inch?

Respuesta :

rococo908
rococo908 rococo908
  • 11-11-2020

Answer:

$0.06

Step-by-step explanation:

First, find how many inches are in 8 feet.

Since 1 foot is 12 inches, multiply 8 by 12:

8(12)

= 96

Then, to find the price per inch, divide the price by the number of inches:

5.76/96

= 0.06

So, the price per inch is $0.06

Answer Link
reeee3425
reeee3425 reeee3425
  • 11-11-2020

Answer:

$0.06

Step-by-step explanation:

There are 12 inches in a foot, and there are 8 feet all together, meaning there is 96 inches for $5.76.

Divided the cost y the number of inches to get the cost per inch,

5.76 divided by 96 = 0.06.

Answer Link

Otras preguntas

rachel told mariana that if she rolls two number cubes 100 times she will never get a product of 23 mariana toldbher that she cant be sure. whos right? explain
what country did hernando de soto work for?
Okay Here Is The Question Its 3 Parts:How Far Is The Sun From Earth?There Are 3 Feet In A Yard. How Many Yards Is The Sun From The Earth? Explain How.There Are
What is the answer to 7n-2(n+5)< 3n-16
the difference between food chain and food web
rachel told mariana that if she rolls two number cubes 100 times she will never get a product of 23 mariana toldbher that she cant be sure. whos right? explain
list two ways that American Indians and European colonists were allies
3n-5=-8(6+5n) SOLVE
what interaction between American Indians and European colonists was most important.? why?
a single molecule has at least how many atoms