gabbyfigueroa60 gabbyfigueroa60
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

32 lbs of apples cost $160. How much would 25 lbs cost? *

Respuesta :

corbanminkler corbanminkler
  • 11-11-2020

Answer:

$125

Step-by-step explanation:

If you divide 160 by 32 you will get 5 then you will multipy 5 by 25 to get $125

Answer Link
Tannerfrohloff12 Tannerfrohloff12
  • 11-11-2020

Answer

125$

Step-by-step explanation:

5x32=160

5x25=125

Each pound of apples is equivalent to 5$

Answer Link

Otras preguntas

Will Mark brainliest if you r correct How is a representative democracy different from a direct democracy? A. In a direct democracy, citizens are able to vote.
Zmień jednostki prose o pomoc
How do crickets obtain energy.?
Please simplify with like terms what is -3z-(-z-2)
Simplify. -2+2i/5+3i
What is the mass of oxygen in 10.0 grams of water?
Brief Explanation of the Vietnam War
In “No Witchcraft for Sale,” how can Gideon’s refusal to share his knowledge be considered an act of rebellion? Does it promote the dignity and worth of his cul
This is a group of protons and neutrons in the center of all atoms.
Cogentin 0.5 mg #30 Take iii tabs daily for 30 days: What is the total number of tablets the patient will take in 30 days?