Jewelresendez2
Jewelresendez2 Jewelresendez2
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Molly bought 2 pounds of jelly beans for
$2.99. How much would 7 pounds of jelly
beans cost?
(Round your answer to the tenths place.)

Respuesta :

Cindy0212 Cindy0212
  • 11-11-2020
10.465 would be your answer.
Answer Link
jdbalsr
jdbalsr jdbalsr
  • 11-11-2020

Answer:

10.5

Step-by-step explanation:

2.99 divided by 2 = 1.495 x 7 = 10.465, rounded is 10.5.

Answer Link

Otras preguntas

Please help me with my math question
What is the distance in units between (15,-17) and (-20,-5)
the table shows the results of rolling a die several times. To the nearest percent, what is the experimental probability of rolling a 6?
Does anyone know the history of The Opium War?
quadrilateral ABCD with angle B of 72 degree, angle C of 130 degrees, angle D of 67 degrees What is the measure of ∠A?
PROJECT: BUSINESS LETTER Write a business letter. It may be a letter of application, request, or complaint. Your letter must be at least 150 words and contain a
Please help i dont know what to do :( In AGHI, ZG=590 Zl=900, and h=67m. What is the length off-to the nearest metre?t9i& t)
Energy in this ecosystem passes directly from the sun to.
The final phase of an ecosystem after completing repair from a disturbance is referred to as a community. A. biodiversity B. autotrophic C. climax
Which statement should be revised because it contains a hasty generalization? Teachers who use videos during instruction are more engaged with their students. I