elishamahoney
elishamahoney elishamahoney
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

louis bought 1 1/4 pounds of r0ast beef at $2.00 per pound and 2 1/2 of turkey at $1.50 per pound

Respuesta :

Kole5653
Kole5653 Kole5653
  • 11-11-2020

Answer:

9.25

Step-by-step explanation:

if he bought roast beef for $2 a pound all you have to do is multiply the fraction by the amount to see how much it cost for the roast beef then you do the same for the turkey and add the two numbers together

Answer Link
account473390
account473390 account473390
  • 11-11-2020

Answer:

yum

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

explain how the governments of two different countries are similar and different. Use at least two of the following terms : autocray, oligarchy, decmocracy, uni
solve for x log(x–4)+log(x+3)=2logx
when this person was just a few weeks old he and his mother were kidnapped and his mother was sold to slavery
How did cold war rivalries affect west and central Africa?
The British Museum has a letter that is regarded as the oldest valentine in existence, although it’s a rather sad one. Who and when wrote it?
Is it possible to cut a rectangular prism so that its cross section is a circle orman ellipse?
What part of the body must Cupid's arrows hit to be effective?
name three way the hopi adapted to the dry climste of the southwest
Write each rate as a unit rate 3 inches of rain in 6 hours
Earths gravitational pull just got three times stronger! What happens to your weight?