Saitheman1
Saitheman1 Saitheman1
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $23 to spend on 4 avocados. After buying them you had $11. How much did each avocado cost? Write an equation about this.

Respuesta :

abg21 abg21
  • 11-11-2020

Answer: Each avocado cost $3

Equation: 23 - 4x = 11

Answer Link
Kole5653
Kole5653 Kole5653
  • 11-11-2020

Answer:

$3 per avocados

Step-by-step explanation:

23-11= 12. 12 divided by 4 = 3

Answer Link

Otras preguntas

The blank is called the breadbasket of italy
Alex lives 500 yards from the park. How many inches does Alex live from the park?
Hich of the following items is not considered a stimulant? a. alcohol b. nicotine c. caffeine d. cocaine
please correct the mistakes.
What causes the marks on the moons surface?
Which group of algae is responsible for formation of kelp beds along the North American coasts? Select one of the options below as your answer: a. Brown algae
what were some of the borrowings of the hittites
Who was known as the “king who lost America”? a. Henry VIII b. James II c. Edward VI d. George III
Nonmetals make up the largest grouping of elements on the periodic table. answer True or False
When you buy a U.S. government savings bond, you're doing so under the power given to Congress to A. regulate commerce. B. print and coin money. C. levy taxes.