pushpaperera70
pushpaperera70 pushpaperera70
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

ILL GIVE BRAINLIST!! PLEASE HELP! Theres 2 answers!! ​

ILL GIVE BRAINLIST PLEASE HELP Theres 2 answers class=

Respuesta :

ap8678289
ap8678289 ap8678289
  • 11-11-2020

Answer:

Option B

Step-by-step explanation:

Well, now that I found out the prices per ounce, it has to be option B. Here is my reasoning:

Option A, when you do 2.98÷15.5, you get 0.19225...

Option B, is a different story. When you do the same process, it amazingly comes out to 0.1785...(this means that Option B is 0.2 cents (rounded) cheaper per unit, then Option A.

So its option B

Your welcome.

Answer Link

Otras preguntas

After a busy semester at school, Udelle loves coming home to her family over break. Her mom always makes her favorite meals, and her dad always asks about her c
Can someone help me with this math homework please!
What situation is an example of internal conflict
A line passes through the point (8,-5) and has a slope of 5/4. Write an equation in slope intercept form for this line.
Find the missing side x:
Given m||n, find the value of x. (4x-7) degrees (3x+9) degrees It's transversal problems with equations Can anyone help please
What number is 22 ten-thousandths more than 1 1/2?
Please help very important give brain list ‼️‼️‼️ 1. Describe what’s going on in the political cartoon (Who? What? When? Where?). 2. Identify any symbols (ex: a
energy can into many ​
The effects of bad parenting