TsGxBeN TsGxBeN
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

a large tub of popcorn costs 3.80 and holds 200g a regular tub of popcorn costs 3.50 and holds 175g ,which is better value for money?

Respuesta :

DarkAngle1
DarkAngle1 DarkAngle1
  • 03-10-2016
175 grams is your answer I divided both of them.
Answer Link
absta2710 absta2710
  • 03-10-2016
200g because it's only 30 p more for an extra 25g
Answer Link

Otras preguntas

45 - k = 27; 17, 18, 19
What type of graph is best to use to show changes over time?
The coverage included in an automobile insurance policy that covers property damage is _______ insurance
Which statement about epic heroes is most frequently true? Heroes have specific character qualities that relate to a foreign culture. Heroes antagonize enemy c
One method used to determine the volume of solids and liquids is displacement true or faluse
Wind in the atmosphere and currents in the ocean are caused by uneven heating that produces _____
The process of selling a promissory note to a bank is known as _________ a note.
La profesora _______ la clase. (6 letter word)(ends with an a)
Which example best represents the use of creativity in scientific inquiry?
How many times does 4 go into200