jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

Do you think that federal money should be used to finance presidential campaigns? Why or why not? Please answer! Thanks!!!
All of the following statements are true about the Magna Carta except: It challenged the idea that Monarchs had absolute power. It allowed Monarchs to tax citiz
Australian vegetation is dominated by various species of Acacia and
Do you think that federal money should be used to finance presidential campaigns? Why or why not? Please answer! Thanks!!!
how do you think electricity was discovered
The war on the western front was a stalemate by 1916. What was the effect of this development? A. The Germans were able to gain the advantage. B. Neither side w
The bake star bakery uses 2 1/4 cups of raisins to make 4 servings of trail mix. How many cups of raisins are in each serving
What was the most direct consequence of the passage of the Black Codes after the Civil War? the return to power of white Democrats a populist uprising against p
why does vomit taste sour
what was a crucial weakness of the American Government under the articles of confederation A) it did not have the power to make any laws B) it did not have the