wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how does deforestation affect the patterns of river flow
Help! Donovan runs about 2.5 miles each day. In 3 weeks, about how many miles does he run?
What are the African cheetahs limiting factors?
I need Help on these questions please help me 1. FILL IN THE BLANK: The ____________ for salt trade was the most important factor in Ghana's rise. (Points : 3)
Angie read 3 books in 5 days, and each book contained 335 pages. If Angie read the same number of pages each day, how many pages did she read per day? 751,0052
what is the standard form of the parabola whose vertex form is Y=-(X-3)^2+11
Which team was the first to win the Super Bowl as a wild card?
Which of the following are factors that might influence a person's political opinions?
Which of the following features is found in an insect? indeterminate embryonic cells radial cleavage in embryonic cells coelom formed by a split in the mesoderm
Of all the plays performed in ancient Greece, how many have been found intact?