anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

the first president of the usa​
La mayoría de los inmigrantes llegaron a Buenos Aires de España e Italia. Los inmigrantes italianos llegaron en el siglo XIX. Los inmigrantes llegaron en barco.
¿soy guapo? si dices que si te doy una galletita
How many atoms are in each elemental sample? 16.8 g Sr 26.5 g Fe 8.94 g Bi 40.0 g P
The greatest number of elements possible in
Lei Corporation has bonds on the market with 12.5 years to maturity, a YTM of 7.2 percent, a par value of $1,000, and a current price of $1,030. The bonds make
Which would be the next step once someone is declared unable to handle one's own legal affairs and to understand and assist in legal proceedings
PLEASE HELP ASAP! What is the value of x in the inequality start fraction seven plus two x over five end fraction minus three less than x ? A. x greater than ne
When naming acids such as HCl, HBr, and HI, the prefix "hydro-" is added and the "ine" of the element is replaced with which of the following suffixes before th
calls for establishing cost reduction targets for products or services that an organization is currently providing to customers. A. Kaizen costing B. Process re