hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

A restaurant chain ordered 3945 pounds of rice in 20 pound bags. About how many 20 pound bags of rice did the chain ordered ?
two identical daughter cell result from mitosis and cytokinesis. In what ways are they " identical"?
What are the solutions to the equation x2 + 3 = 124?   A. –3 and 3
What number should be added to the expression x^2 + 4x to change it into a perfect square trinomial?
An oil refinery produces gasoline from crude oil. For every 10,000 barrels of crude oil supplied, the refinery can produce 6,500 barrels of gasoline. How many bar
what are the 5 key features of tornado phenomenon?
what are three ways that the density of ocean water can increase?
are 32/36 and 24/28 proportional
salt & sugar do not appear to have a fix shape.why do we call them solid
55% as a fraction or mixed number in simplest form