taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A word starting in tele meaning to speak at a distance
persevering will help you achieve your goals. a) noun b) verb c) adjective d) adverb
What does monophonic mean in a sentence? a. Fear of being alone b. Fear of marriage c. Fear of government d. Fear of conflict
The reasons for and the effectiveness of Truman's foreign policy during the early years of the Cold War
The Babylonian Exile was also known as the Babylonian Exodus. Captivity Diaspora. Migration
Which of the following is not considered a COPD related disease? a. Bronchiectasis b. Bronchial asthma c. Bronchitis d. Bronchial hypotension
Lymphocytes can attack and kill cells that have which of the following malfunctions? a. Lack of nutrients b. Lack of hemoglobin c. Divide uncontrollably d.
Which of the following was a power granted to Congress under the Articles of Confederation? levy and regulate taxes declare and conduct war create and regulate
When practicing mercantilism, countries attempted to a. have more imports than exports. c. equalize imports and exports. b. have fewer imports than exports. d.
The Babylonian Exile was also known as the Babylonian Exodus. Captivity Diaspora. Migration