Janicearr Janicearr
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jan buys x pounds of apples for $6. The apples cost $2 per pound. The cost can be modeled
by the equation 2x = 6. Plot a point the number line to represent the value of x.
+
0
+
1
+
2
+
3
+ +
4 5
+
7
+
8
+
9
6
10
11
12
13
14

Respuesta :

deonarinekameal37
deonarinekameal37 deonarinekameal37
  • 02-11-2020

Answer:

3 this is the answer for the question

Answer Link

Otras preguntas

Allison has 5 time as many baseball cards as football cards. In all,she has 120 baseball and football cards. How many baseball cards does Allison have?
The clean water act ———. A. Set maximum contaminant levels for drinking water B. Required industries to reduce to reduce or eliminate point source pollution in
The dimensions of a rectangular garden are L=(2x + 3) and W=(3x-5) find the value of x if the Perimeter is equal to 26.
please help very stuck
Write an equation of each line
Divide. −4 2/5÷(−5) −22/25 −8/25 8/25 22/25
Which is the main purpose of a humorous essay
as a town gets smaller,the population of itd high school decreases by 7% each year.The senior class has 160 students now In how many years will it have about 10
How is Earth's surface most likely to change in a place that has extensive tree growth?
Which best describes who employs elected officials?