rodriguezdomingo3434
rodriguezdomingo3434 rodriguezdomingo3434
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Fuel from Shell costs $2 per gallon and fuel from Speedway costs $3 per gallon. You have at most $30 to spend on fuel.​

Respuesta :

582537
582537 582537
  • 02-11-2020

Answer:

You would want to go to shell

Step-by-step explanation:

At shell you spend 2 dollars for for fuel and your have 30 bucks you could get 15 gallons and at speedway you can get 10 gallons with 30 bucks

I hope you found this useful -Chris

Answer Link

Otras preguntas

the severest struggle is that civil war force states to choose between the union and the south.
What did the second continental congress accomplish? conducted the revolution, organized a boycott against the stamp act, wrote the constitution, voted for inde
Find the additive and multiplicative inverse of 2/5.
What financial crisis led to the passage of the federal reserve act of 1913?
describe what the point 0,0 on the graph represents in terms of the situation being described by the graph
jake has two gallons of juice how many cups does he have
Please help!!!!! A 1.5 kg hawk is sitting on a branch 8 m above the ground. What is the hawk’s GPE? (Gravitational potential energy) Show your work and include
Which god – who looks both forward into the future and back to the past – did the romans honour at new year?
Bone fractures in children are often different from fractures in adults. Explain why this may be so.? Please make it short.
Surface Integrals Prolbem? If the mass per unit area of a surface is given by ρ=xy, find the mass if S is the part of the cylinder x^2+z^2=25 which is in the fi