ahanafaunoy ahanafaunoy
  • 01-11-2020
  • English
contestada

It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?

Respuesta :

cjanice2020
cjanice2020 cjanice2020
  • 01-11-2020

Answer:

6.99 for 90 fl. oz

Explanation:

If you find how much it is for just 1 fl. oz. for each price then you can see that 6.99 for 90 fl. oz is a better deal.

Happy Halloween!

Answer Link

Otras preguntas

Block 1 and block 2 have the same mass,m, and are released from the top of two inclined planes of the same height making 30° and 60° angles with the horizontal
Farmer Owens has an apple orchard that must be pollinated by bees in order to bear fruit. Farmer​ Owens's neighbor,​ Maude, owns beehives with bees that can pol
Coolaire is the only firm producing refrigerators. It costs $950 to produce a refrigerator, and Coolaire sells each refrigerator for $1,200. After Chillbox, a n
How many atoms are in 1.00 molecules of he
What is -2 equals one -1/2×5
When Sue's husband thinks she knows what Sue is thinking he often tries to finish her sentences . This is an example of
The complete oxidation of glucose (C6H12O6) to carbon dioxide and water in aerobic respiration consumes how many molecules of oxygen (O2)? The complete oxidatio
What does deficient spending require government to do
Which of the following statements about stress is true?
The molecule H+ that crossed the hydrogen ion build up and are used to make