drewdearden
drewdearden drewdearden
  • 14-11-2014
  • Mathematics
contestada

You can buy 20 fluid ounces of shampoo for $4.40 or 24 fluid ounces for $4.80. Which is the better buy? Explain.

Respuesta :

awesome099 awesome099
  • 14-11-2014
First you have to do 440 / 20, which is 22 cents per bottle
Next you have to do 480 / 24, which is 20 cents per bottle
20 < 22, so the 24 ounces of shampoo is the correct answer.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 14-11-2014
Ok, so you put $4.40 over 20 ounces which will get you $ 0.22 per ounce
You do the same for the other one.

4.80 over 24 ounces which is $ 0.20 per ounce
So the better price would be 24 fluid ounces of shampoo for $ 4.80
Answer Link

Otras preguntas

can someone help me please i need help in math
History help plzzzzzzzzzzzzzz
Please help me with this question. Thank you!
You just saw an online ad that shows a group of friends Buying the same brand of clothes. All around them are different people who are also wearing the same bra
type an equation for the following pattern X: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 Y: 1 | 4 | 9 | 16 | 25
98 points!!!!!!! pls helped im timed
Who help me please?!
Parents can differentiate the __________ of their infant's cries
Draw the structure of capric acid, a 10-carbon saturated fatty acid.
The Android operating system was invented by ______. A. Apple B. Google C. Microsoft D. Nokia