ayannarivers12 ayannarivers12
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

5 pounds of oranges cost $7. How much does 1 pound of oranges cost? Explain how you solved.

Respuesta :

jcaseal515 jcaseal515
  • 14-10-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

If It's $7.00 for 5 pounds of oranges you would have to take the $7.00 and divide it by the number of pounds purchased which is 5.

$7.00 / 5 = $1.40

Answer Link

Otras preguntas

Abner and Xavier can make a loaf of bread from scratch in 3 hours. This includes preparation and baking time. Prep time is 135 minutes. For how long does the br
Plsss helpppp!!! Supposed a and b are positive real numbers such that:
Hey I really don’t understand this pls someone help or explain
can someone help me with this
q13. [20 pts] challenge question (mdp) 13.1) (5 pts) consider the following deterministic mdp with four states ????, ????, ???? and ????: a b c d x 1 1 1 the ed
Reed + reed= reed2 right Will mark brainliest
Help please thank you!!
attitudes of students towards factors which contribute to childhood obesity.
3. A penguin waddles 8 m uphill before sliding back down to its friends in 2 seconds. If the penguin ends where it started, what is its velocity?
At preseident Obama's inauguration in 2013 the newspaper head lines stated there were about 800.000 people in attendance if the newspaper rounded to the nearest