vanessagax
vanessagax vanessagax
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

mark bought 4 pounds of apples for $7.56 what was the cost per pound?

Respuesta :

michaelnava098
michaelnava098 michaelnava098
  • 14-10-2020

Answer:

$1.89 per pound

Step-by-step explanation:

$7.56÷4

Answer Link
kevin2362 kevin2362
  • 14-10-2020
cost of 4 pounds of apples=$7.56
To find:cost of 1 pound of apples
Therefore, cost of one pound of apple = 7.56 / 4
=$1.89
Answer Link

Otras preguntas

what is the most important lesson that the narrator of the womens bath learns in the story
Berlioz provided _______ to his audiences as an overview of the dramatic structure of his work. a. scores b. transcripts c. librettos d. programs
The British Quakers boycotted sugar to protest _____. slavery high taxes child labor mercantilism
Norms that exist in our society include a. financial responsibility. c. not paying bills. b. restrictions against campfires. d. not killing a human being.
54=6b please explain in detail
Hinduism experienced its greatest growth during the Empire.
is 3/4 greater than 3/8
12 less than 1 eleventh of some number w
The Atlantic Charter was created by U.S. President Roosevelt and British Prime Minister Winston Churchill at the onset of World War II. These provisions showed
The total fertility rate is a measure of the number of children that would be born if all women lived to the life expectancy age for the given country in which