camilaaaajaimess camilaaaajaimess
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

Tunde's cookie shop is having a sale. Marcos
just bought 7 cookies and a $2 milkshake. If his
Hotal was $11.10, what is the cost of each
cookie?

Respuesta :

adamarirod
adamarirod adamarirod
  • 14-10-2020

Answer:

Each cookie costs $1.30

Step-by-step explanation:

7x+2=11.10

Subtract 2 from both sides

7x=9.10

Divide both sides by 7

x=1.30

Answer Link

Otras preguntas

Which energy types are renewable?
-3x+25+x+21=2please explain the steps i'm really confused
Solve the equation 6x=2x+40
When the body receives stimuli, which structure typically processes the stimuli?
a cube has surface area 6534 square feet. what is the volume
Rick knows that 1 cup of glue weighs 1/18 pound. He has 2/3 pound of glue. How many cups of glue does he have?
Which types of proteins help defend the body against foreign agents like bacteria?
a cube has surface area 6534 square feet. what is the volume
3/5x=52 is the answer 120 or 130
$0.90x + $8 = (16 + x)($0.65)