12nevaehscantlebury
12nevaehscantlebury 12nevaehscantlebury
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Clark purchased a box of pencils.
The purchase price was $1.80 for 12
pencils. How much did she pay for
each pencil?

Respuesta :

harmonyanderson1 harmonyanderson1
  • 14-10-2020

Answer:

0.15 cents

Step-by-step explanation:

1.80 (price) divided by 12 (amount) = 0.15 cents per pencil

Answer Link

Otras preguntas

MIDDLE SCHOOL: The government of India and the government of Canada are both limited by? A. A constitution B. Elected officials C. A bill of rights D. Appoint
los habitantes de santa Ana quieren pintar las paredes de la iglesia, las cuales ocupan 5 dam² y necesitan dos manos de pintura. la pintura que se utilizará cub
Do you believe propaganda posters, during WWII, were helpful in the fight 10 points towards the Axis powers?
GIVING BRAINLIEST PLEASE HELP!! -if you answer correctly ill give you brainliest which will give you 25pts-
4.18 repeating as a fraction
What is the volume of a sphere with a diameter of 15 cm?
Which of the following statements is NOT TRUE when finding the length of the missing leg BC? Group of answer choices Let "a" represent the missing leg Let "b" r
How do adult expectations and actions manifest in children?
Mary pushes her cart across the floor with a force of 150N for a distance of 10m. What is the work done on the cart?
most cappers do not want to try joey's food experiments _ they are too gross to eat