pumpkinbelle2008
pumpkinbelle2008 pumpkinbelle2008
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 4.5 pound of apples costs $22.50. how many pounds for a dollar?

Respuesta :

TwistedZodiac
TwistedZodiac TwistedZodiac
  • 13-10-2020

Answer:

.2 lbs

Step-by-step explanation:

4.5/22.5

Answer Link
thesmartguy1084
thesmartguy1084 thesmartguy1084
  • 13-10-2020

0.2 pounds as 4.5 / 22.5 = 0.2

Answer Link

Otras preguntas

What did the English Bill of Rights accomplish? A. It protected debtors from going to prison for owing money. B. It gave Parliament the right to choose kings
The equation p= 2.5m + 35 represents the price p of a bracelet, where m is the cost of the materials. The price of a bracelet is $115. What is the price of the
what is the suffix of enactment
The mass of an electron is approximately 9 × 10^-28 grams, while the mass of a neutron is approximately 2 × 10^-24 grams. Which of the following is true? The m
To find an approximate value for a number is called?
is 3.7 an integer Need help on my math homework plz help
Lamika buys 12 packs of juice boxes that are on sale and pays a total of $48. Use a ratio table to determine how much lamike will pay to buy 8 more packs of jui
What was Sammy’s average velocity between 30 and 40 seconds?
whats bigger three fifths or 0.35
is 3 /47 a terminating or a repeating number